Zamířit a pal! Jak vybrat kolimátor?

Nebýt kolimátoru, pušky by byly jen z malé části tak efektivní jako jsou dnes. Nemusíte se starat o dálku, jednoduše zamiřte na cíl. Pak už jen zadržet dech, uklidnit se a doufat, že jste cíl trefili. Věděli jste, že kolimátor vás dokáže i prozradit? I to se dozvíte v článku, tak se hezky usaďte a jdeme na to!

Hledá se kolimátor na vzduchovku

Kolimátor je typ optického zaměřovače. Při pohledu do něj můžete vidět zaměřovací bod zarovnaný s kolimátorem. K němu je zaměřovač připojen, bez ohledu na polohu oka. Kolimátory jsou také označovány jako kolimační mířidla nebo zaměřovače s uzavřeným okem.

Otevřený kolimátor

Existují 2 typy kolimátorů: otevřený a uzavřený. Oba dokážete rozpoznat pouhým okem. Při otevřeném kolimátoru se světelný bod přenáší na sklíčko, které je vysunuto v přední části. Tento typ je vhodný spíše pro klasické pistole než pro velké vzduchovky, a to z jednoduchého důvodu.

Otevřený kolimátor není nutné mít na stejné úrovni jako oko. Nemusí se tak vůbec dotknout vašeho oka díky velkému zornému poli. Kolimátory jsou totiž vytvořeny na malou vzdálenost a velké terče, ideální na střelnici.

3373_fomei-rdm-3

Uzavřený kolimátor

Napohled vypadá jako trubka nebo monokulární dalekohled připevněný na těle vzduchovky. Snadno si jej dokážete splést s puškohledem, ale je podstatně kratší. Vyniká menším zorným polem. Lícnice pušky vám zrychlí a zjednoduší zacílení přes okulár kolimátorů.

Tubusový kolimátor

Tento typ slouží k dokonalému maskování v přírodě. Přes tubus nepronikne světlo, které by vás mohlo prozradit. Pokud nechcete, aby vás kolimátor při střelbě zradil, investujte do kvalitní značky. Fomei je léty ověřená značka pro všechny typy kolimátorů.

Holografický kolimátor

Disponuje elektrickým systémem, který umožňuje změnu jasu. Udržuje také zaměřený cíl i v případě, že střelec pohne okem mimo linii míření. Je ideální pro střední a krátké vzdálenosti pro lov nebo týmové hry.

BUNATY UOVISION HIKMICRO PARD FOMEI PULSAR YUKON REFLECTA LEVENHUK DNP