Vybíráme první fotopast: 6 důležitých kritérií

Rádi byste si díky fotopasti počíhali na zloděje, vandala či nenechavého souseda? Nebo chcete monitorovat pohyb zvěře z důvodu lovu či myslivosti? Využití fotopastí je velmi široké, a tak je potřeba umět správně vybrat tu nejvhodnější pro váš účel.

Zaměřte se proto na následujících 6 kritérií, které vám pomohou vybrat správný model, jaký budete potřebovat.

1. Viditelnost přísvitu

Infračervené LED diody slouží u fotopasti k osvětlení potřebné pro zachycování záběrů v nočních hodinách. Dle intenzity dělíme na dva typy:

Neviditelný přísvit – při nedostatečném nebo žádném osvětlení okolním světelným zdrojem dochází při expozici zároveň k aktivaci LED diodové jednotky, která prostor osvítí zcela neviditelným přísvitem. Nezaznamená jej lidské ani zvířecí oko, přesto je snímek osvětlený. Výsledné fotografie nebo videa jsou pak v černobílém provedení.

Viditelný přísvit – v noci nebo za zhoršených světelných podmínek se diodová jednotka při expozici rozsvítí tlumeným, avšak viditelným červeným světlem.

Viditelný přísvit je při použití fotopasti na ochranu majetku a pro sledování zvěře zcela nežádoucí, proto takové typy v našem obchodě vůbec nenajdete.

2. Rychlost odezvy spouště

Rychlost odezvy spouště je doba potřebná pro zaznamenání obrazu nebo videa po spuštění infračerveného snímače pohybu. Rychlejší odezva spouště vám pomůže zachytit objekt dříve. Většina fotopastí z naší nabídky má tuto rychlost pod 1 sec, ty nejrychlejší pak kolem hodnoty 0,8 sec.

3. Rozlišení obrazu a videa

Stejně jako u klasických fotoaparátů, je i u fotopastí rozlišení obrazu a videa důležitý parametr. Pokud tedy toužíte po kvalitních snímcích, koukejte se po vyšší hodnotě megapixelů (Mpx), tedy rozlišení, a možnost pořizování HD videí. Všechny fotopasti disponují 5Mpx čipem, pro dokumentaci je tato hodnota zcela ideální. V případě potřeby je možné rozlišení upravit na 3Mpx, případně na 8Mpx, 12Mpx nebo 16Mpx.

Rozlišení 8Mpx, 12Mpx a 16Mpx využívá interpolačních metod, jedná se tedy pouze o softwarové dopočítání bodů, které nemá nijak zásadní vliv na kvalitu výsledné fotografie. Interpolace má navíc nepříznivý vliv na zvyšování šumu.

4. Bezdrátové sdílení fotografií

Existují dva základní druhy fotopastí:

  • Fotopasti bez GSM modulu, které ukládají fotografie nebo krátká videa na SD kartu.
  • Fotopasti s GSM modulem, nebo také s 2G/3G, jenž navíc umožňují odeslání statických snímků na telefon jako MMS, nebo na e-mail přes datové připojení k internetu.

Záleží tedy na vašich preferencích a cenové představě. Fotopasti s GSM modulem totiž bývají obvykle o přibližně dva tisíce dražší a je k nim potřeba datová SIM karta (dodáváme ke GSM fotopastem zdarma). Zasílání pořízených snímků pak jde obvykle nastavit až na 4 telefonní čísla nebo na 4 e-mailové adresy. Znamená to pro vás velkou úsporu času a rychlejší reakci na daný jev.

Některé typy vám dokonce díky SMS povelům z vašeho mobilu umožní nastavování různých parametrů na dálku, a tak k nim nebudete muset tak často docházet.

5. Displej na fotopasti

Má-li fotopast displej, znamená to pro vás větší pohodlí při nastavování a opět úsporu času. Můžete díky němu totiž kontrolovat snímky přímo na místě, aniž byste museli vyjmout SD kartu a připojovat ji doma k počítači.  Všechny fotopasti v naší nabídce displej mají, dle typu se liší pouze velikostí od 1,44“ do 2,5“. Čím větší displej, tím lépe.

Zároveň vám displej umožní pořizovat testovací snímky při nastavování fotopasti v terénu, kdy přímo při zkoušení kontrolujete zachycené záběry, úhel a pozici přístroje. Výhodou je, pokud má fotopast displej v přední části, vidíte pak přímo, jakou část prostoru fotopast zabírá.

6. Další důležité nastavení fotopasti

Všechny fotopasti vám poskytnou určitou kontrolu nad nastavením snímání. Většina vám umožní změnit počet pořízených snímků na jednu indikaci PIR (většinou 1-3 snímky) a délku zaznamenaného videa (max. 1min). Všechny fotopasti mají také funkci časosběru, kdy je deaktivováno pohybové čidlo, a fotopast exponuje ve vámi nastavenou periodu, např. každou hodinu.

Vždy je rovněž možné určit zpoždění mezi fotografiemi nebo spouštěcími událostmi (prodleva PIR, obvykle od 5s do 1hod), aby se nepořizovaly stále dokola snímky jednoho objektu a neplnily zbytečně paměťovou kartu. Možnosti časového limitu pak umožňují fotografovat v pravidelných intervalech ve vámi nastaveném časovém úseku (např. od 22,00hod. do 7,00hod.)

Zaměřte se proto na své priority v možnostech nastavení, které budete od fotopasti vyžadovat.

BUNATY UOVISION HIKMICRO PARD FOMEI PULSAR YUKON REFLECTA LEVENHUK DNP