Jaro je tu! 6 rad, jak používat fotopast nejen v tomto období

Kalendář hlásí začátek jara, hurá! I když to venku tak možná nevypadá, příroda brzy ožije, slunce se rozzáří, vzduch oteplí, stromy se zazelenají a zvěř bude aktivnější než v zimních měsících. To znamená i mnohem příjemnější podmínky pro nás, myslivce, lovce, správce lesa a majitele fotopastí.

Konec zimy, jde se do lesa!

Zima může být obzvláště temná doba. Chladné počasí, sníh, krátké dny a chřipky pro mnohé z nás znamenají nepříjemné období. Jakmile se ale počasí umírní, začne nová sezóna, která s sebou nese i mnoho práce. Jaro, a pak hlavně léto přinese také více akce, a tak i lepších snímků.

Fotopasti jsou nenahraditelným a stále oblíbenějším pomocníkem k monitorování určitého území. Pokud si nějakou teprve chcete pořídit, doporučujeme přečíst si náš článek Vybíráme první fotopast: 6 důležitých kritérií.

Fotopasti vám však pomohou především v případě, že je budete správně používat. V tomto příspěvku vám proto přinášíme 6 tipů pro užívání fotopastí na jaře.

1. Maskujte se

Ani při běžných obhlídkách lesa a kontrolách fotopastí nezapomínejte na správné maskování. Stejně jako když jdete na lov, se i na tyto výpravy oblečte do maskovaného oblečení, noste dlouhé kalhoty a rukávy, nanášejte na sebe maskovací vůni a nezapomínejte ani na rukavice a pryžové boty.

Ne, nepřeháníme to. Jestliže nechcete zmařit svou dosavadní práci, nezapomínejte na citlivý čich zvěře. Kdybyste maskování podcenili a obklopili okolí fotopastí svým pachem, zvěř si dá příště na tato místa pozor a už se k nim nepřiblíží.

TIP pro vás: Vhodné je také kontrolovat fotopasti ve dnech, kdy je vysoký tlak a ve vzduchu je méně vlhkosti. Pachy, které my lidé zanecháme, ať se maskujeme sebevíc, se v takových dnech odpaří totiž mnohem rychleji.  

2. Méně kontrol je více

Pokud jde o počet kontrol snímků fotopastí, platí zde, že méně je více. Mimo loveckou sezónu není potřeba k fotopasti chodit častěji než jednou za dva týdny. Pokud byste kolem ní chodili častěji, stěží dokážete zakrýt svůj lidský pach a zvěř něco vytuší.

Jestliže to tedy není nezbytné, kontrola fotopasti a sběr dat jednou za 14 dní by měla být dostačující.

3. Buďte rychlí a zbytečně se nezdržujte

Když se vydáte na kontrolu fotopastí, buďte efektivní. Snažte udělat vše co nejrychleji. To samé platí, i když uvádíte do provozu fotopast novou. Přeci nechcete vyplašit zvěř ještě dřív, než fotopast nastražíte?

Hledáte-li nové místo pro její umístění, doporučujeme si to naplánovat předem. Jistě svůj rajón už dobře znáte, promyslete si proto už doma, kam a jak byste mohli fotopast umístit. Díky tomu pak budete rychlejší a nebudete zbytečně okolí vybraného místa zanášet svým lidských pachem.

Při kontrole fotopastí si také nechte většinu věcí na doma. Například kontrolu fotografií uložených na kartě můžete provézt až doma u počítače.

4. Zaměřte se na dobré umístění

Vždy je po zimě potřeba zvážit, zda byste neměli některou z fotopastí dát jinam. Jestliže na původním místě toho nebylo moc k vidění a neposloužila, jak měla, nebojte se ji přemístit. Pokud umisťujete fotopast novou, je potřeba promyslet, v jaké oblasti bude, aby plnila svůj účel.

Dejte své fotopasti do oblastí, které znáte a víte, že kolem zvěř prochází, či se tam zdržuje. Není potřeba vymýšlet nic speciálního a kreativního. Jednoduše je umístěte do okolí vyšlapaných stezek, vodních zdrojů, krmelců a podobně. 

5. Pozor, ať se k fotopasti příště snadno dostanete

Při umístění je potřeba dbát tak na to, abyste fotopast příště jednoduše našli a také se k ní snadno dostali. Nezapomeňte, že se okolní příroda rychle mění, stromy zarůstají a křoví houstnou.

Myslete proto na to, že budete muset fotopast čas od času zkontrolovat, aniž byste na sebe upozornili příliš mnoho zvěře. Zároveň ale nesmíte zapomenout na její pečlivé maskování. Ničeho si nesmí všimnou zvěř, ale hlavně ani lidé, kteří by mohli fotopast ukrást.

Co vám budeme povídat, s tím správným umístěním to zkrátka není jen tak.

6. Sledujte stav baterie

Opravdu velmi nepříjemná situace nastává, když se těšíte, jaké vaše fotopast ulovila snímky, a pak zjistíte, že se dávno vybila. Myslete proto na to, že fotopasti fungují na senzor, a čím více se toho před nimi děje, tím více fotí, a tudíž se také rychleji vybíjí.

Takže, přestože baterie ve fotopastech obvykle vydrží dlouho, jednoho dne se stejně vybijí. A vy byste mohli litovat, že jste promeškali možná skvělé a potřebné snímky. Proto noste na obhlídku náhradní baterie, a jakmile fotopast zahlásí nízký stav nabití, vyměňte je. Stejně tak se to má s paměťovou kartou, která může být plná. Ale v tomto případě máme pro vás dobrou zprávu: u většiny modelů lze v menu aktivovat tzv. nekonečnou smyčku. Při zaplnění karty fotopast začne automaticky přepisovat záznamy od nejstaršího.

Fotopasti jsou neocenitelným pomocníkem

Fotopasti se osvědčily jako neocenitelný sledovací přístroj, bez kterého se mnoho myslivců a lovců neobejde. Pokud je budete správně používat a budete se držet našich tipů, věříme, že i vy budete s tímto přístrojem více než spokojeni.

BUNATY UOVISION HIKMICRO PARD FOMEI PULSAR YUKON REFLECTA LEVENHUK DNP