Vidět jako sova

Lidské oko skvěle funguje k tomu, k čemu ho evoluce vytvořila. Tedy vidět dobře v denním světle, rozeznávat v něm díky 7 milionům čípků v každém oku tři základní barvy a jejich kombinace. Za šera pak 130 milionů tyčinek zprostředkuje méně ostrý obraz v odstínech šedé.

Člověk však nikdy nebyl noční lovec, a proto je jeho noční vidění mnohem horší, než například u sov, koček, žraloků a dalších nočních dravců, ale i třeba krav nebo koní. Ti mají za sítnicí odrazovou plochu, takže světlo prochází receptory v jejich očích dvakrát. Ve tmě pak jejich oči uhrančivě září.

Člověk si jako obvykle vypomohl technikou a vytvořil dva druhy přístrojů: noční vidění a termovizi. Připravili jsme pro vás miniseriál, ve kterém vám vysvětlíme fungování obou technologií a poradíme vám, jak si vybrat ten správný přístroj nejlépe vyhovující vašim potřebám a finančním možnostem. Dnes se zaměříme na první ze jmenovaných technologií.

Jak funguje noční vidění?

Jedná se o elektronické zařízení, které zesiluje existující světlo vyskytující v noci a které lidskému oku nestačí. Může se jednat o světlo měsíce, hvězd, světlo z nedalekého města a podobně. Přístroje pro noční vidění můžeme rozdělit na analogové noční vidění a digitální noční vidění.

Obě technologie potřebují pro své fungování určité množství zbytkového světla. Pokud byste je tedy chtěli použít v absolutní tmě, jaká je třeba v podzemních jeskyních, uvidíte v nich bez umělého přísvitu jen černo.

Analogové noční vidění

Fotony zbytkového světla jsou zachyceny katodou, převedeny na elektrony a přibližně 100 000 x zesíleny. Poté je proud elektronů nasměrován na fosforeskující stínítko, na kterém vytvoří zeleno-černý obraz známý z akčních filmů a válečných záběrů. Analogové noční vidění na rozdíl od digitálního nočního vidění nesmí být použito přes den - může dojít k nevratnému poškození elektronického čipu. V dnešní době byly již analogové přístroje nahrazeny digitálními.

Digitální noční vidění

Tento druh nočního vidění pracuje na stejném principu jako digitální videokamery nebo fotoaparáty. Zbytkové světlo dopadá na chip (CCD) citlivý na světlo, který ho zesílí a promítne ho na LCD displej.

Kvalitu digitálního nočního vidění ovlivňuje velikost a citlivost chipu, kvalita optiky a také elektronický hardware a software tohoto zařízení. Kvalitní digitální noční vidění umožňuje barevný obraz ve dne a je i odolné proti poškození náhlým světelným zábleskem.

Provedení nočního vidění

Stejně jako dalekohledy, může mít i digitální noční vidění podobu klasického binokuláru (např. Bestguarder WG-80 nebo ATN Binox 4K 4-16x), monokuláru (Pard NV019) nebo puškohledu (digitální Hikmicro Alpex A50T 940nm, Pard NV008S 940nm nebo Pulsar Digex C50).

S přístroji pro noční vidění se dodává celá řada příslušenství, jako jsou montážní sady pro upevnění na hlavu, které ho tak změní na brýle pro noční vidění, infračervené svítilny pro přísvit při nedostatku zbytkového světla, konvertory, foto adaptéry, videorekordéry, akumulátory, napájení a mnoho dalších.

V příštím článku vám představíme termovizi. Pokud si vybíráte přístroj pro noční vidění a nenajdete všechny odpovědi v tomto miniseriálu, ozvěte se nám. Rádi vám poradíme.

BUNATY UOVISION HIKMICRO PARD FOMEI PULSAR YUKON REFLECTA LEVENHUK DNP