Jak používat fotopast při sledování zvěře?

Fotopast je zjednodušeně řečeno digitální fotoaparát aktivovaný pohybem a vybavený přísvitem pro práci v noci. Jedná se tedy o zařízení, které vám v myslivosti pomůže hned v několika případech.

Využijete ji ke sledování zvěře, na jejích ochozech, na krmelištích, k vyhodnocení jejího počtu. S fotopastí si také snadněji najdete vhodné místo na stavbu posedu nebo kazatelny. Častou motivací k nákupu fotopasti bývá i dopadení lidských škůdců. Tedy těch, kteří ničí myslivecká zařízení, vykrádají lovecké chaty nebo zakládají a využívají černé skládky.

Vhodný model už vybraný máte. Jak ale na to, aby vám fotopast co nejlépe posloužila?

Správné umístění je to nejdůležitější  

Při výběru vhodného místa pro umístění fotopasti vás může zlákat snadná dostupnost, blízkost k silnici a zkrátka místo, které bude pro vás samotné pohodlné. To ale není dobrá taktika, pokud je vaším primárním cílem sledování zvěře. Ano, k fotopasti musíte mít přístup i vy, na co by vám ale byla tam, kde se zvěř téměř nevyskytuje, nebo kde ji můžete naopak snadno vidět jednoduchým sledováním?

Zaměřte se na stezky zvěře

Najděte obvyklé trasy zvěře a umístěte fotopast nejlépe tak, aby byla natočená nahoru nebo dolů po stezce. To poskytne více času k detekování pohybu, kdy se zvíře blíží a prochází kolem. Pomůžete tak přístroji pořizovat lepší záběry.

Nalákejte zvěř na dané místo

Přitáhněte svůj objekt do zorného pole. Bude ideální, když se v něm také na chvíli zastaví a postojí, aby byl snímek ostrý. Ale jak na to? Zkuste použít obvyklá vnadidla např. s kukuřičným nebo jablečným aroma, která zvíře na chvíli zdrží, a fotopast bude mít skvělou příležitost zaostřit a udělat podařený snímek.

Myslete na stabilitu

Další věc, kterou je třeba mít na paměti, je, že fotopast musí vždy na místě pevně držet. Nesmí s ní hnout ani velký vichr. Pokud se roztřese při pouhém zafoukání, celé snažení je pak zbytečné.

Zařízení tedy není vhodné umístit na slabou větev, která se s větrem pohybuje. To by vedlo k tomu, že objektiv nezachytí snímek dostatečně ostře. Najděte si tedy stabilní a pevný kmen stromu, na který fotopast připevníte.

Řiďte se sluncem

S fotopastí to máte stejně jako s pořizováním fotek klasickým fotoaparátem. Když ji natočíte přímo proti slunci, nebude na záběrech nic užitečného, a navíc přístroj zmatete. Fotopasti jsou totiž spouštěny teplem a pohybem, a tak mohou od přímého slunce přijmout falešné signály, zvláště pokud jsou kolem pohybující se větve.

Sledujte proto pohyby slunce a okolní vegetace, abyste fotopast nastavili správným směrem a vaše záběry stály za to.

Vyhodnocujte si důležité údaje z informační lišty na DISPLEJI fotopasti

Snímky z fotopasti nejsou to jediné, co by vás mělo zajímat. Je důležité sledovat i okolní vlivy. Abyste měli přehled, kdy a proč se zvěř na daných místech pohybuje, pracujte s informacemi, které  k pořízeným snímkům fotopast automaticky uloží. Jedná se především o datum, čas, teplotu, fázi měsíce a stav baterie.

Pomohou vám pak dát celé puzzle dohromady a vy získáte dokonalý přehled o tom, co a z jakých důvodů se ve vašem lese děje.

Buďte trpěliví

Jednou z největších chyb, které uživatelé fotopastí dělají, je nedostatek kontroly kamer a míst kolem. Ale možná ještě větší chybou je příliš častá kontrola a netrpělivost. Jistě, je vzrušující vytáhnout SD kartu a vidět velké parohy na obrazovce počítače. Pokud ale budete dělat k fotopasti příliš časté výlety, může si toho zvěř všimnout a bude se těmto místům vyhýbat.

Umístění nefunguje? Změňte ho

Jestliže jste ani po delší době nezaznamenali z fotopasti dobré snímky, jaké jste si představovali, pravděpodobně bude problém s jejím umístěním. Nebojte se proto testovat, zkoušet různá místa a měnit svou strategii.

BUNATY UOVISION HIKMICRO PARD FOMEI PULSAR YUKON REFLECTA LEVENHUK DNP