Co je to termovize?

minulém článku jsme si představili přístroje pro noční vidění. Dnes se dozvíte více o termovizi a poradíme vám, jak si vybrat ten správný model.

Jak termovize funguje?

Na rozdíl od nočního vidění, které zesiluje zbytkové světlo ať už v podobě analogového nebo digitální přístroje a tudíž bez umělého přísvitu nevidí v úplné tmě, zaznamenává termovizní přístroj tepelné (infračervené) záření a může tudíž pracovat i v úplné tmě.

Každé těleso teplejší než absolutní nula (-273,15°) vydává infračervené záření v záření rozsahu spektra 7,5 – 13µm. Čím je těleso teplejší, tím je záření intenzivnější. Detektor termovize toto záření zachytí a přemění ho na termovizní obraz (termogram).

Historie termovize

Infračervené záření objevil sir William Herschel v roce 1800. V roce 1883 vyrobil Macedonio Melloni přístroj, který uměl detekovat člověka podle jeho infračerveného záření na vzdálenost 10 metrů. V roce 1929 vynalezl maďarský fyzik Kálmán Tihanyi kameru citlivou na infračervené záření jako prostředek protiletecké obrany Velké Británie.

První termovizní kamery byly chlazeny tekutým dusíkem, což značně komplikovalo a prodražovalo jejich provoz. Nové technologie umožnily práci senzoru termovizí i za běžných teplot.

V roce 1973 byl sestrojen první přenosný infračervený skenovací systém a v roce 1975 první takový přístroj s videovýstupem. První přístroj v podobě přenosné videokamery s nahrávání vznikl v roce 1995.

Z původního vojenského využití se tak mohly postupně termokamery rozšířit i do astronomie, zdravotnictví, strojírenství, stavebnictví a také lovu.

 

Termovizní zařízení pro lov

Termovizní zaměřovače pro lov mají provedení jako klasické puškohledy, některé termovizní zařízení lze použít i jako předsádku nasazením na objektiv puškohledu nebo pro pozorování „z ruky“. Při výběru termovize je třeba věnovat pozornost zejména následujícím parametrům:

  • Zvětšení
  • Vzdálenost detekce
  • Rozlišení snímače (mikrobolometru)
  • Typ a rozlišení displeje
  • Hmotnost
  • Odolnost
  • Provozní doba
  • Další funkce


Z osvědčené řady Pulsar můžete zvolit například termovizní předsádku Pulsar Krypton XG50, který lze použít i jako monokulár. Má voděodolné tělo a je vybaven špičkovým AMOLED displejem.

Pulsar Thermion 2 XP50 má optické zvětšení 2x, které lze digitálně zvětšit až na 16x. Detekční vzdálenost činí až 1800 metrů.

Naprostou špičkou mezi termovizními zaměřovači je model Pulsar Trail 2 LRF XP50 s optickým zvětšením 2x, které lze digitálně zvýšit až na 16x a s detekční vzdáleností až 1 800 metrů. Díky nejmodernějším technologiím poskytuje nejvyšší kvalitu obrazu. Využitím chladiče odvádějícího teplo z elektroniky je na minimum snížen „teplotní šum“. Má funkci „obraz v obraze“, možnost záznamu videa nebo jeho online bezdrátový přenos a mnoho dalších. Je vysoce odolný proti vlhkosti i zpětnému rázu.

Pokud si vybíráte termovizní zaměřovač a nejste si úplně jisti, jaký model zvolit, ozvěte se nám. Rádi vám poradíme.

BUNATY UOVISION HIKMICRO PARD FOMEI PULSAR YUKON REFLECTA LEVENHUK DNP

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení